CZYTELNICTWO GMINNE
gminna biblioteka publiczna w czerwonaku wraz z filiami
3 748
Nowe tytuły książek papierowych
81 202
Liczba wypożyczeń dzieł na zewnątrz
74 290
Liczba tytułów książkowych w 2021 r.
49 207
Łączna liczba odwiedzin
(w tym imprezy kulturalne, zajęcia edukacyjne)
Dotacja podmiotowa dla Bibliotek Publicznych w 2021 r.:
884 000 zł
+14,51%
do roku 2020
Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonaku
Zarejestrowani czytelnicy:
1 041
Filia Owińska
Zarejestrowani czytelnicy:
944
Filia Koziegłowy
Zarejestrowani czytelnicy:
2 402
Filia Bolechowo
Zarejestrowani czytelnicy:
251
działalność informacyjna
Biblioteka od 2021 r. przystąpiła do cyfrowej platformy Academica. Jest to darmowa wypożyczalnia międzybiblioteczna umożliwiająca korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej książek i czasopism naukowych. Academica to największa w Polsce pełnotekstowa baza online polskich publikacji naukowych (książek i czasopism) ze wszystkich dziedzin wiedzy. Aktualnie udostępnia ponad 3.400.000 tekstów: artykułów, monografii, podręczników i skryptów.
Biblioteka w 2021 r. przystąpiła także do IV rundy Programu Rozwoju Bibliotek, gdzie została zaproszona do wzięcia udziału w Warsztatach Planowania Rozwoju Biblioteki, który pomoże na nowo przemyśleć misję biblioteki i zaprojektować usługi dla czytelników. Rezultatem programu będzie stworzony od nowa Plan Rozwoju Biblioteki.
Placówka przystąpiła również do projektu Liga eSzkoła, który miał na celu podniesienie kompetencji i kwalifikacji cyfrowych pracowników biblioteki poprzez organizację szkoleń oraz dostęp do materiałów edukacyjnych.
Jednostka niezmiennie bierze udział w projekcie „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących Edycja 2016” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym - Larix im. Henryka Ruszczyca. W ramach projektu biblioteka otrzymała nieodpłatnie - na podstawie umowy użyczenia, dwa urządzenie Czytak Plus, które są przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące. Placówka może wypożyczać Czytaka wraz z książkami audio czytelnikom z wadą wzroku. Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia "Larix" biblioteka otrzymuje corocznie bezpłatnie aktualizowany zbiór cyfrowych książek mówionych.
działalność kulturalno-edukacyjna
Dyskusyjny Klub Książki
Cyklicznie odbywały się spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki dla dorosłych i dzieci oraz lekcje biblioteczne. Bibliotekę odwiedziło łącznie 510 dzieci, które razem ze swoimi grupami przedszkolnymi i szkolnymi poznawały księgozbiór i zwyczaje panujące w bibliotece.
Spotkania autorskie
Stacjonarnie odbywały się w bibliotekach spotkania autorskie m.in. z Anną Kamińską, autorką biografii Wandy Rutkiewicz, Simony Kossak czy Marka Kotańskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również spotkanie z rodzimymi podróżnikami - Olkiem i Karoliną Klaja, którzy w tym roku wydali książkę „Tandemem do Singapuru -dziennik z podróży”. Spotkanie z pisarką Karoliną Wiczyńską, które miało charakter spotkania online, również przyciągnęło sporą grupę odbiorców. Walentynkowy wieczór czytelnicy spędzili na spotkaniu online z lokalną poetką, Alicją Krawiec, która opowiedziała o swoich inspiracjach, początkach pisana i zaprezentowała swoje wiersze.
2021 r. był rokiem wielu hybrydowych działań biblioteki. Obostrzenia związane z pandemią, spowodowały częściowe skupienie się na ofercie online, choć nie zabrakło także działań tradycyjnych.
Dyskusyjny Klub Książki
Cyklicznie odbywały się spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki dla dorosłych i dzieci oraz lekcje biblioteczne. Bibliotekę odwiedziło łącznie 510 dzieci, które razem ze swoimi grupami przedszkolnymi i szkolnymi poznawały księgozbiór i zwyczaje panujące w bibliotece.
Spotkania autorskie
Stacjonarnie odbywały się w bibliotekach spotkania autorskie m.in. z Anną Kamińską, autorką biografii Wandy Rutkiewicz, Simony Kossak czy Marka Kotańskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również spotkanie z rodzimymi podróżnikami Olkiem i Karoliną Klaja, którzy w tym roku wydali książkę „Tandemem do Singapuru - dziennik z podróży”. Spotkanie z pisarką Karoliną Wiczyńską, które miało charakter spotkania online, również przyciągnęło sporą grupę odbiorców. Walentynkowy wieczór czytelnicy spędzili na spotkaniu online z lokalną poetką, Alicją Krawiec, która opowiedziała o swoich inspiracjach, początkach pisana i zaprezentowała swoje wiersze.
Projekt Liga eSzkoła
Biblioteka przystąpiła również do projektu Liga eSzkoła, który miał na celu podniesienie kompetencji i kwalifikacji cyfrowych pracowników biblioteki poprzez organizację szkoleń oraz dostęp do materiałów edukacyjnych. Rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży w wieku 10-14 poprzez prowadzenie zajęć w ramach certyfikowanego szkolenia e-Citizen ECDL oraz zajęć przygotowujących dzieci młodzież do warsztatów robotyki z LEGO Spike Prime. Do biblioteki trafiło również wyposażenie laboratorium robotyki m.in. laptopy i zestawy lego. Zajęcia trwają od października 2021 r., bierze w nich udział 8 dzieci i obejmują 60 godzin lekcyjnych.
Filmy z fragmentami utworów
Biblioteka sprawnie działała również w sieci. W ramach obchodów Dnia Książki dla Dzieci, mali czytelnicy tworzyli filmy w których przedstawili fragmenty utworów Jana Brzechwy „Na straganie” lub „Pchły Szachrajki”. Do akcji, jak co roku, przyłączył się Wójt Gminy Czerwonak, Pan Marcin Wojtkowiak, który przeczytał fragment „Pchły Szachrajki”.
Grupa na Facebooku „Czerwonak czyta”
Przez cały rok prężnie działała czytelnicza grupa na Facebooku „Czerwonak czyta”, która zgromadziła spore grono odbiorców, aktywnie polecających sobie książki i wymieniających się czytelniczymi informacjami. Na stałe strefa czytelnika zagościła również w Biuletynie Informacyjnym Mieszkańców Gminy Czerwonak - gazecie IWW.
Zbiórki karmy dla Schroniska
Biblioteka zaangażowała się także w zbiórkę karmy dla Schroniska. Dużą popularnością cieszyła się również akcja „Zielono mi”, podczas której czytelnicy wymieniali się szczepkami roślin
W wakacje biblioteka oferowała młodym czytelnikom warsztaty literacko plastyczne, a biblioteka w Koziegłowach przeprowadziła zajęcia z Robotami Photon i grami Scottie Go! Ponadto otwarta została czytelnia przy bibliotece w Owińskach, która w letnich miesiącach służyła czytelnikom za strefę spotkań, odpoczynku i jako kącik czytelniczy.
Pożegnanie lata
We wrześniu na wspólnym wydarzeniem z Zarządem Osiedla Przylesie pożegnane zostało lato, gdzie królowała Bajanka. Animatorka przygotowała warsztaty dla dzieci z jedną z ulubionych bohaterek małych czytelników Kicią Kocią.
Narodowe Czytanie
We wrześniu, jak co roku, odbyło się Narodowe Czytanie organizowane przez Prezydenta RP od 2012 r., gdzie czytana była ”Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W tym roku Narodowe Czytanie obchodzone było w filii biblioteki w Bolechowie. Fragmenty utworu czytali m.in Wójt Gminy Czerwonak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury „Sokół”, bibliotekarki, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Owińskach i Bolechowie.
Planszowe wtorki w Owińskach
Od września w bibliotece w Owińskach działają „Planszowe Wtorki” - spotkania dla dzieci w wieku szkolnym. W październiku miłośnicy planszówek z okazji „Święta Dyni” mieli okazję pograć w „straszne” gry planszowe.
Dzień Misia
W 2021 r. z okazji Dnia Misia czytelnicy zaangażowali się w piękną akcję, pt.: „Misie mają moc”. Dzieci przygotowywały misie-przytulanki, które następnie trafiły na charytatywne aukcje młodych mieszkańców gminy, walczących o powrót do zdrowia.